Stosunki miedzynarodowe geneza struktura dynamika

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, jak toż było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na dodatkowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe oraz popularniejsze, oraz co za tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można pobrać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja oraz inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także silna wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej a każdy jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle zauważalne są w tym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.