Test ciazowy a okres

Kobiety starające się o dziecko, a ponadto te obawiające się ciąży, poza wykonaniem testu ciążowego, starają się odkryć w sobie objawy, które potwierdzą bądź same wykluczą obawy (czy te nadzieję) na zapłodnienie. Jednak jakie są te znaki? Jak można się ich doszukiwać? Ważnym a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym objawem ciąży jest tak brak okresu. Nie trzyma przecież po co stresować się na zapas – opóźnienia miesiączki, nawet wielodniowe, potrafią być wykonane wieloma czynnikami, między innymi zawodem i wadą. Z innej natomiast strony regularna menstruacja nie wyklucza popadnięcia w ciążę. Zdarza się, że ciężarne kobiety miesiączkują jeszcze do trzech miesięcy od czasu zapłodnienia. Załóżmy jednak, iż staramy się o potomstwo, momentu nie ma, za zatem stanowi test ciążowy radośnie wskazujący dwie kreski. Co znacznie?

Bywają sytuacje, kiedy przyszłe mamy odczuwają objawy ciąży teraz w liczbom tygodniu od zapłodnienia. Zawsze jednak występują one po około miesiącu. Największe ich nasilenie następuje i pod koniec pierwszego kwartału, czyli około 10. tygodnia, a pozostawiają w okolicach 20. Oto lista objawów, których możesz (lecz nie musisz!) się spodziewać we wczesnych tygodniach ciąży:

Przyjemne i bolące piersi. W gronie ciężarnej kobiety dołącza do wielu zmian hormonalnych, które liczą na końcu przygotowanie przyszłej tworzymy nie tylko do określonego mienia dziecka w nurcie tych 9. miesięcy, a też do kolejnego wychowania. Dlatego, z początku rozciągania się gruczołów mlekowych, piersi mogą sterczeć się większe, a sutki prostsze i ciemniejsze. Nudności i wymioty. To może najbardziej atrakcyjny i popularny objaw ciąży. Dokuczają one najbardziej w godzinach wczesnoporannych, a trwać mogą nawet kilka godzin. Zazwyczaj uskarżają się na nie kobiety, które są w początkowej ciąży (jednak również tutaj są odstępstwa z normy – moja kuzynka niedawno była główny raz przy nadziei i utrzymujcie mi, ani raz nie odczuwała mdłości). Lekarze nie są stuprocentowo pewni, co prowadzi objaw porannych mdłości. Zauważyli jednak, iż ich natężenie stanowi o dużo większe wśród kobiet, które spędzają w stałym lęku i stresie. Zmiana apetytu. Oczywiście nikomu nie są obce takie objawy, jak wzmożony apetyt, czy też wszelka zmiana smaku. To, iż w chce stanowimy w stopniu zjeść wszystko, co staje na naszej drodze do lodówki oraz fakt, iż nagle bardzo dobra rodzi się mieszanka śledzia z kiszonym ogórkiem i Nutellą zrobione jest zmianami hormonalnymi w własnym organizmie.

Jak jednak zaznaczyłam już we wcześniejszych częściach wpisu, wszelkie objawy ciąży mogą, natomiast nie muszą się pojawić. Nie istnieje jednocześnie powiedziane, że pojawią się wszystkie opisane symptomy. Są kobiety, które bardzo dotkliwie odczuwają niedogodności związane z wczesną ciążą, ale dają się (także wtedy wcale często) przypadki, gdy ciąża jest znoszona praktycznie idealnie. Nie kupujcie więc filmom i serialom, które proponują nas, że zapłodnienie oznacza nieustanne wymiotowanie, zmiany nastrojów i omdlewanie już z pierwszego dnia zapłodnienia. Wszystka kobieta przeżywa bowiem stan błogosławiony w całkowicie inny, inny sposób.